пʼятниця, 19 квітня 2013 р.

Фахівці вважають, що в найближчі десятиліття джерела енергії не зміняться


Експерти Всесвітнього економічного форуму, після вивчення численних досліджень провідних світових вчених прийшли до висновку, що до повсюдного використання сонячної енергії та інших нетрадиційних джерел енергії ще далеко.

Її головними джерелами ще протягом кількох найближчих десятиліть як і раніше будуть нафта, вугілля і газ. У той же час, не підлягає сумніву той факт, що перехід до поновлюваних джерел енергії неминучий.

 "Поки альтернативні джерела - вітер, сонце - набагато менш ефективні, ніж традиційні. І це призводить до того, що дотації знижуються, а без дотацій вони розвиваються з великим трудом", - заявив щодо цього директор Інституту національної енергетики Сергій Правосудов.

Він також додав, що компанія ВР, яка першою з усіх нафтогазових компаній стала займатися пошуками альтернативної енергетики, нещодавно оголосила про згортання всіх проектів у цій сфері, визнавши їх такими, які не приносять ніякого прибутку.

Фахівці компанії ВР стверджують, що в даний час традиційна енергетика, тобто нафта і газ, набагато рентабельніша, ніж сонце і вітер.

За матеріалами: РИА Новости.



Ахметов хоче залучити в RWE альтернативні джерела енергії для Києва

Джерело

Енергогенеруюча компанія "Київенерго" і німецька компанія RWE Power International обговорили мернативних джерел енергії як палива на енергетичних об'єктах Києва замість природного газу.

Про це повідомили в прес-службі компанії "Київенерго", передає УНІАН.

Згідно з повідомленням, "Київенерго" провело робочу зустріч з експертами компанії RWE Power International з питань можливої співпраці двох компаній в енергетичній сфері.

"Під час дискусії європейські експерти та керівники технічних підрозділів "Київенерго" детально обговорили можливість використання альтернативних джерел енергії як палива на енергетичних об'єктах Києва замість природного газу", - йдеться в повідомленні.

Крім того, були обговорені питання логістики, зменшення впливу вуглекислого газу на навколишнє середовище, раціональності використання тих чи інших видів біопалива, залежно від наявних встановлених потужностей "Київенерго".

Також у повідомленні зазначено, що за підсумками зустрічі експерти RWE нададуть свої пропозиції щодо можливих робіт з розробки ТЕО, проектуванню нових об'єктів у тепловій енергетиці з використанням альтернативних джерел енергії зокрема біомаси.

Як відомо, "Київенерго" генерує і постачає теплову та електричну енергію в Києві, входить до складу ДТЕК.

Виробництво теплової енергії "Київенерго" здійснює на ТЕЦ-5, ТЕЦ-6, а також на 3 станціях теплопостачання і 183 котелень.

Загальна встановлена потужність теплових джерел - 8725 Гкал/год.

Транспортування теплової енергії забезпечується тепломережами загальною протяжністю близько 2,3 тисячі км (у двотрубному вимірі).

Основними акціонерами "Київенерго" є компанія ДТЕК (72,39% акцій) і НАК "Енергетична компанія України" (25% акцій).

RWE - одна з найбільших енергетичних компаній Німеччини. За обсягами продажів природного газу на німецькому ринку займає частку в 17%. Це друга позиція після E.ON.

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що столична енергокомпанія ПАТ "Київенерго" в 2013 році витратить на технічне переозброєння, модернізацію і реконструкцію електромереж та підстанцій 450 мільйонів гривень.

Австралія повністю переходить на альтернативні джерела енергії

Через кілька років Австралія може повністю перейти на альтернативні джерела енергії. Завдяки вигідному місцю розташування, ландшафту і клімату - цей перехід можливий у найкоротші терміни. У країни є величезний потенціал по видобутку сонячної і вітряної енергії.

Як тільки австралійська держава зможе надати необхідні для розвитку галузі інвестиції, виробництво екологічно чистої енергії почнеться повним ходом, що значно скоротить екологічний слід країни в досить короткий проміжок часу. При цьому вітряні ферми зможуть забезпечити приблизно 40% енергетичних запитів, а інші 60% без особливих проблем покриють сонячні термальні заводи. Тобто з технічної сторони 100%-й перехід на чисту енергію в Австралії більш ніж можливий.

У фінансовому відношенні також не вбачається особливих перешкод. У доповіді також зазначалося, що біомаса, що залишилася після збирання зернових, і гідроелектроенергія можуть послужити вихідним паливом для початку роботи сонячних і вітряних ферм або підтримуючим паливом у разі несприятливої ​​погоди. Поява таких заводів буде корисним і для соціальної сфери Австралії, адже тоді виникнуть нові постійні робочі місця. Прогнозується, що їх число на внутрішньому енергетичному ринку збільшиться у 4 рази.

Альтернативні джерела енергії. Запрацювала перша на Львівщині сонячна станція

В с. Ралівка відкрито першу чергу сонячної станції потужністю 1,1 МВт. Загальна потужність складатиме 9,98 МВт. Це перший крок до виробництва альтернативних видів енергії на теренах Самбірщини.
Інвестиційний проект реалізовує ТзОВ «Самбірська сонячна станція» спільно з чеськими інвесторами. У відкритті взяли участь голова районної державної адміністрації І. Білак, голова районної ради Г. Дейниченко, Ралівський сільський голова В. Бучко, депутат Львівської обласної ради Т. Федак, начальник управління вугільної промисловості та ПЕК Львівської обласної державної адміністрації З. Новікевич, директор ТОВ «Самбірська сонячна станція» М. Козицький. Були присутні гості з Китайської Республіки та Республіки Польща.

четвер, 18 квітня 2013 р.

Енергія Сонця

Сонце є найпотужнішим джерелом екологічно чистої енергії. На кожний квадратний метр поверхні земної атмосфери падає 1300 Вт сонячної енергії. Проте, до земної поверхні вона доходить не вся — частина відбивається в Космос, частина розсіюється атмосферою, витрачається на утворення озонового шару тощо. Інтенсивність сонячного випромінювання, що досягає Землі, залежить від кількох факторів, передусім від географічної широти місцевості, а отже, кута нахилу променів до площини поверхні. Найбільша вона на екваторі (до 2300 кВт/м на рік), а на широті України (45°) становить близько 1900 кВт/м на рік. Така розсіяність сонячної енергії є головною перешкодою для її використання. Проте, це не зупиняє вчених і інженерів, які працюють над проблемою перетворення сонячної енергії, адже лише 3,5% сонячної енергії, що падає на Землю, може забезпечити всі енергетичні потреби людства на необмежений час.
Нині існують такі напрями використання сонячної енергії: одержання електроенергії, побутового тепла, високотемпературного тепла в промисловості, на транспорті. Найбільших успіхів досягнуто в установках так званої "малої енергетики".
Для одержання електроенергії використовується кілька методів. З нихнайперспективнішим вважається метод безпосереднього перетворення сонячного випромінювання на електричну енергію за допомогою напівпровідникових фотоелектричних генераторів (сонячних батарей). Найбільш поширені кремнієві батареї, мають ККД 18-20%, більший ККД (до 23%) у генераторів з арсеніду галію. Американські вчені розробляють двокаскадні фотоелектричні генератори, ККД яких становитиме 40%, а може й 50%. На сьогодні такі батареї застосовуються ще обмежено: на космічних станціях (де їх сумарна потужність перевищує 10 кВт, а площа -100 м2), ретрансляторах, навігаційних маяках, телефонних станціях у пустельних місцевостях, для живлення невеликих радіостанцій геологів, чабанів тощо. Широко використовуються сонячні батарейки, вмонтовані в мікрокалькулятори, електронні іграшки тощо. Створення великих електростанцій на сонячних батареях стримується високою вартістю самих станцій і вартістю виробленого кіловата енергії, що нині значно вища, ніж у ТЕС і АЕС. Проте, спостерігається тенденція до зниження вартості батарей. Так, інтенсивні розробки американських учених у цій галузі дозволили за десять років знизити вартість сонячних батарей у 50 разів. Очікується, що вона буде зменшуватися й надалі, тоді як вартість спорудження ТЕС і АЕС стабільно зростає.
Електроенергію можна одержувати також за допомогою генераторів, що використовують теплову дію сонячних променів (паротурбінні, термоіонні й термоелектричні генератори). Однією з таких станцій є сонячна електростанція (СЕС), споруджена в Криму поблизу Керчі.
Сонячні електростанції не забруднюють навколишнього середовища. Щоправда, вони займають великі площі земель. Проте, на Землі є близько 20 млн. км2 пустель. У цих зонах землі непридатні для сільського господарства, потік сонячної енергії найвищий і кількість хмарних днів протягом року мінімальна.
Сонячна енергія може використовуватися для одержання побутового тепла - опалювання житлових приміщень. Розроблено проекти сонячних будинків, які вже реалізовано в різних країнах (США, Туркменістан, Узбекистан). Використовується сонячне проміння, що падає на дах і стіни будинку, вкриті спеціальними колекторами тепла. В них нагрівається вода (до 93°). Для зберігання тепла, зокрема на зимовий період, ніч і хмарні дні, частина легша підводиться в спеціальні резервуари, розміщені в підвальному приміщенні й заповнені щебенем. Тепло, акумульоване щебенем, використовується тоді, коли виникає потреба. Влітку сонячна система такого будинку може застосовуватися і для охолодження приміщень (кондиціювання повітря). З цією метою колектори вдень відключаються, а вночі працюють, охолоджуючи щебінь у резервуарах нічним прохолодним повітрям. Потім, протягом жаркого дня, охолоджений щебінь забирає тепло з приміщень.
На думку американських учених, до 2005 року опалення і кондиціювання за рахунок Сонця в США буде впроваджено в 15% будинків, а до 2020 року їх кількість становитиме щонайменше 35%. Для України ця проблема також дуже актуальна, особливо для південних областей, де влітку жарко, а взимку не вистачає палива.
Слід додати, що в експериментальних сонячних будинках, споруджених у США, крім колекторів-збирачів тепла, дахи вкривають ще й сонячними батареями, які забезпечують будинки електроенергією протягом дня. Це дає велику економію електроенергії, що споживається таким будинком з мережі.

Енергія морів і океанів


Світовий океан містить велетенський енергетичний потенціал. Це, по-перше, енергія Сонця, поглинута океанською водою, що виявляється в енергії морських течій, хвиль, прибою, різниці температур різних шарів морської води і, по-друге, енергія тяжіння Місяця й Сонця, яка спричиняє морські припливи й відпливи. Використовується цей великий і екологічно чистий потенціал ще вкрай мало.
Одну з перших електростанцій, що використовує енергію морських хвиль, було побудовано ще в 1970 р. поблизу норвезького міста Бергена. Вона має потужність 350 кВт і забезпечує енергією селище з 100 будинків. Можливості створення більш потужних хвильових станцій досліджуються вченими Великобританії, США та Японії. А румунські вчені провели вдалі досліди з установками для перетворення енергії морських хвиль на електроенергію на Чорному морі, яке поблизу узбережжя Румунії нічим не відрізняється (з енергетичної точки зору) від того, що омиває береги України.
Усі типи морських хвильових електростанцій, що будуються і діють сьогодні, побудовані за єдиним принципом: у спеціальному буї-поплавку під дією хвилі коливається рівень води. Це призводить до стискання в ньому повітря, яке рухає турбіну. В експериментальних електростанціях навіть невеликі хвилі висотою 35 см примушують турбіну розвивати швидкість понад 2 тис. обертів за хвилину. Метрової висоти хвиля забезпечує від 25 до 30 кВт енергії, а в деяких частинах Світового океану, наприклад, у Тихому океані, можна одержати до 90 кВт.
Іншим різновидом морських електростанцій с установки, що перетворюють енергію морського прибою. Крім згаданого поплавкового принципу, такі станції використовують також принцип накачки сильним прибоєм морської води в резервуар, розташований вище рівня моря. Звідти вода спускається вниз, крутячи турбіни енергоустановок.
У океані подекуди досить близько розташовані шари води з різною температурою. Найбільш значною (до 22С) різниця температури є в тропічній зоні світового океану. На цьому явищі базується принцип одержання електроенергії. В спеціальний теплообмінник закачується насосами холодна глибинна вода і нагріта Сонцем поверхнева. Робочий агент (фреон), яку домашньому холодильнику, почергово випаровується та переходить у рідкий стан у різних частинах теплообмінника. Пара фреону рухає турбіну генератора. Нині така установка потужністю 100 кВт працює на тихоокеанському острові Науру, забезпечуючи енергопотреби населення цього острова.
Нарешті, розроблені і вже діють електростанції, що використовують енергію морських припливів. Вигідними вони є в таких ділянках узбережжя Світового океану, де припливи бувають найвищими. До таких ділянок належать канадська затока Франції (висота припливу становить 17м). протока Ла-Манш (15м), Пенжинська затока Охотського моря (13м) тощо. На узбережжі Чорного моря висота припливу дуже незначна. Нині споруджено і працює кілька припливний станцій: у гирлі р. Рані на узбережжі Ла-Маншу (Франція) потужністю 240 тис. кВт і Кислогубська в Кольській затоці (Росія) потужністю 400 кВт.
Широке впровадження морських електростанцій різних типів стримується відносно високою їх вартістю. Проте, вчені дійшли висновку, що їх енергетичний баланс (співвідношення одержаної та затраченої енергії) може бути більш високим, ніжу деяких АЕС і ТЕС, що працюють на вугіллі та нафті. Розрахунки й проекти інженерів свідчать, що в найближчому майбутньому можливе спорудження великих електростанцій такого типу. Привертають увагу проекти електростанцій, розташованих на плавучих установках вдалині від берега. В деяких проектах пропонується одержувати енергію на таких станціях комплексним способом (наприклад, за рахунок хвиль, різниці температур, а також вітру та Сонця). Ця енергія може використовуватися для виробництва водню або передаватися на берег по підводному кабелю.
Робота згаданих електростанцій не спричиняє забруднення навколишнього середовища, зокрема й теплового, бо вони лише перетворюють акумульовану в хвилях, припливах тощо енергію Сонця й Місяця на інші види енергії, зокрема електричну.
В Україні досі немає жодної установки такого типу, проте, перспективними зонами для використання геотермальної енергії є Карпати, Закарпаття та Крим.

Пошук альтернативних джерел енергії: чи потрібно це нам?

На сьогоднішній день перед людством постало багато проблем. Однією з найголовніших є енергетична проблема. Запаси палива на нашій планеті зменшуються кожного дня. Тому постає необхідність пошуку альтернативних джерел енергії, які можуть запобігти енергетичному голодуванню Землі.

На даний час відомими видами нетрадиційних джерел енергії є геліоенергія, енергія вторинного використання вихідного тепла, космічна енергія, гідроенергія, вітрова енергія та біоенергія. Їх використання матиме позитивні наслідки не тільки для людських потреб, але і для навколишнього середовища, адже всі з цих видів енергетики є екологічно чистими.
Отож, використання альтернативних видів енергії є необхідним. Саме вони можуть покращити стан нашої планети в цілому.